Final Presentation

Instructions for Presenters

  • Presentations are individual.
  • Prepare a talk of 10 minutes, after each talk there will be room for questions.
  • The presentation must include the following:
    • A cover slide (title, name, date, Communications Systems Lab Course, IFI, UZH)
    • 4-6 content slides.
    • A conclusion slide.
  • Time is limited: Focus on the core of the topic, do not waste time introducing basics.
  • To optimize timing, CK will share the slides and change them according to the presenter's instructions (e.g., next slide, previous slide etc.)

Instructions for the Audience

  • Each student needs to make at least one question during any other presentation.
  • Each presentation will have a maximum of two questions, due to the limited time
     

Note:

  • Deadline for topic selection is the 24.11.2020. The order of presentations will be distributed as soon as all the topics were assigned.
  • Topic conflicts: usually a topic can be split in two parts, we will contact participants individually to solve conflicts.
  • Send your slides until Monday morning before the presentation as Power Point, Open Office Document or PDF. 
  • Presentation Date: will happen on 01.12. Timeslots will be announced as soon as the topics were assigned.

Remember:

  • Active participation in the presentation sessions is part of the requirements to successfully complete this course and receive the ECTS. Thus, students have to be present at both presentation dates, even if they are not giving the talk.
  • If students miss a presentation session they have to hand in a written report detailing the presented topic. The report must cover 4 pages written in 2 column IEEE template ( e.g. in LaTex: \documentclass[10pt, conference]{IEEEtran}) handed in by the day of the recap date (08.12).

Topics

To request a topic send an email to the supervisors. Topics will be assigned according to FCFS. Also, it is possible to suggest topics as long as they are related to any of the content given in the lab and are not conflicting with the list below.

Obs: it is possible to select two or more topics under the same subject, for example, Blockchain Security, Blockchain Scalability, etc.

  1. a) Blockchain and Smart Contracts / b) Smart Contracts Applications
  2. BOOTP and DHCP protocol
  3. a) Domain Name System  (DNS) / b) DNS over HTTPS (DoH)
  4. a) Software-Defined Networks - Basics and Applications / b) Network Function Virtualization
  5. Virtual LANs - 802.1q
  6. Tunneling Protocols
  7. Honeypot - Principles and Applications
  8. Network QoS Support in Linux
  9. IPv6 Overview and IPv6 Addressing (IPv6 Header, features, address types, scopes etc.)
  10. Neighbor Discovery in IPv6 and ICMPv6 (Auto-configuration, Router/Prefix Discovery, Address Resolution, DAD etc.)
  11. Public Key Infrastructure and Certificates
  12. Routing Overview (what is routing, distance vector vs. link state, intra-domain vs. inter-domain etc.)
  13. Firewalling and NAT in Linux with Iptables
  14. Multicasting and the IGMP Protocol
  15. Virtual Private Networks
  16. IPSec
  17. VoIP
  18. Web Application Vulnerabilities
  19. You can suggest a topic (send an e-mail to the supervisors to be confirmed)

Assigned Topics

 

# Topic  Name
1 Blockchains and Smart Contracts Marc Zwimpfer
2 Web Application Vulnerabilities Jeremy Kubrak
3 Virtual Private Networks Raphael Koch
4 Virtual LANs Maximilian Tornow
5 Public Key Infrastructure and Certificates Vladimir Masarik
6 VoIP and VoLTE Marjan Shabani
7 Decentralized Applications using Smart Contracts Ankan Ghosh
8 Routing Overview Nivedita Nivedita
9 Blockchain Scalability Raphael Keller
10 IPv6 Niels Kuebler
11 DNS Security and Privacy Timo Schenk
12 IPSec  Matej Jakovljevic
13 Multicasting and the IGMP Protocol Timo Surbeck
14 Quantum Blockchains Nicolas Spielmann
15 DNS over HTTPS (DoH) Louis Bienz
16 TLS - Transport Layer Security protocol Michael Bucher

 

Schedule for 01.12

Order Date Name Start Time (approx.)
Presentation (10 mins max.) + Q & A  (5 mins max.)
1 01.12 Marc Zwimpfer 14:00
2 01.12 Jeremy Kubrak 14:15
3 01.12 Raphael Koch 14:30
4 01.12 Maximilian Tornow 14:45
5 01.12 Vladimir Masarik 15:00
6 01.12 Marjan Shabani 15:15
7 01.12 Ankan Ghosh 15:30
8 01.12 Nivedita Nivedita 15:45
9 01.12 Raphael Keller 16:00
10 01.12 Niels Kuebler 16:15
11 01.12 Timo Schenk 16:30
12 01.12 Matej Jakovljevic 16:45
13 01.12 Timo Surbeck 17:00
14 01.12 Nicolas Spielmann 17:15
15 01.12 Louis Bienz 17:30
16 01.12 Michael Bucher 17:45